CBDC Pieniądz cyfrowy banku centralnego co to takiego?

CBDC Pieniądz cyfrowy banku centralnego co to takiego?

16. April 2021 Forex Trading 0

Jak dotąd otwarto 140 mln indywidualnych kont eCNY oraz ok. 10 mln kont dla przedsiębiorstw, a dotychczasowe obroty nową walutą wyniosły ok. 10 mld dolarów. Termin oficjalnego startu nowej waluty nie został jednak jeszcze ogłoszony. Konieczne więc staje się znalezienie sposobu, by banki centralne mogły odzyskać kontrolę nad systemem finansowym, który w przeciwnym wypadku stanie się niestabilny i podatny na wstrząsy. Dołącz do polskiego kanału BeInCrypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych Bitcoina oraz innych kryptowalut.

W zasadzie CBDC może być wykorzystane do stworzenia szczegółowego profilu każdej osoby korzystającej z tego systemu. CBDC umożliwia dokonywanie szybkich i tanich transakcji bezpośrednio między dwoma osobami lub instytucjami, pomijając pośrednictwo banków. Transakcje są rejestrowane na cyfrowym rejestrze rozproszonym (ang. distributed ledger), który jest zarządzany przez centralny bank. Rejestr ten umożliwia łatwe śledzenie przepływu cyfrowych pieniędzy i wykluczenie możliwości podwójnego wykorzystania tych samych pieniędzy. CBDC to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na bezpieczne i wygodne metody płatności cyfrowych, a także na rozwijającą się technologię blockchain i kryptowaluty.

ECB prowadzi obecnie badania i konsultacje w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro, które ma być bezpieczne, wydajne, innowacyjne i odpowiedzialne. Angielski skrót CBDC oznacza Central naazie dominują dane techniczne Bank Digital Currency – cyfrową walutę banku centralnego. Jest to nowe narzędzie polityki pieniężnej, mogące zmniejszyć wagę tracących na znaczeniu, starych instrumentów, np.

  • Wymienione argumenty to tylko część przywoływanych
    potencjalnych korzyści z CBDC.
  • Pozycja numer jeden z powyższej listy dałaby zwykłym zjadaczom chleba możliwość zakładania kont w głównych bankach państwowych (w Polsce – NBP).
  • Nie ma jednego typu CBDC; w różnych krajach eksperymentuje się z różnymi formami tej waluty.

Oba są aktywami wirtualnymi, nośnikami wartości, pozwalającymi płacić za usługi. Pozostają przy tym czystą informacją, bez jakiegokolwiek komponentu fizycznego. W takiej sytuacji banki centralne zamierzają odzyskać pełną kontrolę nad emisją pieniądza, a służyć ma temu właśnie CBDC.

Wady i zagrożenia CBDC

Pozycja numer jeden z powyższej listy dałaby zwykłym zjadaczom chleba możliwość zakładania kont w głównych bankach państwowych (w Polsce – NBP). Oprócz tego użytkownicy mogliby kontrolować swoje zasoby za pośrednictwem sieci i wymieniać je na inne typy środków płatniczych. Niewykluczone, że banki umożliwiałyby zarządzanie cyfrowym euro czy inną podobną walutą za pośrednictwem własnych aplikacji na smartfony. Taką aplikacją można by płacić za zakupy czy dokonywać przelewów. Będziemy mogli więc mieć w portfelu 10 dolarów papierowych, w smartfonie 10 dolarów w formie CBDC oraz 10 dolarów zapisanych na koncie w banku.

Wynika to z faktu, że dolar pozostaje wciąż główną walutą rezerwową świata, FED musi unikać więc ruchów, które mogłyby zachwiać jego pozycją. Długi rządów, korporacji i milionów obywateli osiągnęły taki poziom, że ich spłacenie nie jest możliwe. Ponieważ jednak jednocześnie są one aktywami innych podmiotów, np. Funduszy emerytalnych, nie mogą one zostać po prostu odpisane z bilansów.

  • Wszystko zależy od wyników badań i analiz oraz decyzji, jakie podejmie Narodowy Bank Polski.
  • Obywatele muszą brać cznny udział podczas tworzenia takich rozwiązań, a nie tylko kontrolować (kontrole zawsze można obejść, szczególnie jeśli w takim przypadku główną rolę odgrywa czynnik ludzki).
  • Za parę lat może sie okazać, że właściwie możemy obejść się bez tradycyjnego systemu bankowego, a nowym standardem waluty staną się DAI czy Tether.
  • Podczas gdy banki centralne z pełnym entuzjazmem badają potencjał CBDC, istnieją również pewne wyzwania, które warto wziąć pod uwagę podczas korzystania z takich walut cyfrowych.
  • Pierwszy typ oznaczałby, że przeciętny Kowalski zyskuje opcję
    prowadzenia rachunku w banku centralnym.
  • Pionierem w tym względzie był Bank Ludowy Chin (rozpoczął badania w 2014 r.).

W styczniu 2022 roku cyfrowa wersja Eastern Caribbean DCash została wyłączona na okres dwóch miesięcy z powodu problemów technicznych. CBDC to cyfrowa forma pieniądza, która jest emitowana i kontrolowana przez bank centralny. CBDC działa na bazie zaufania do banku centralnego i jest zazwyczaj zabezpieczona przez rząd.

W ostatnim czasie w sektorze usług finansowych zanotowano wiele przełomowych wydarzeń, w tym pojawienie się kryptowalut i technologii blockchain. Rozwój tych cyfrowych form płatności jest nieodłącznym elementem obecnej przemiany w sektorze finansowym, a banki centralne również zaczynają przykładać do nich coraz większą wagę. CBDC działa na podobnej zasadzie jak tradycyjne pieniądze emitowane przez centralny bank, ale zamiast fizycznych banknotów i monet, CBDC to forma cyfrowa. Centralny bank emituje cyfrową walutę, która jest przechowywana na cyfrowych portfelach, zwanymi także cyfrowymi portfelami walutowymi (ang. digital wallets). Cyfrowe portfele mogą być przechowywane na urządzeniach takich jak smartfony, tablety lub komputery, a ich właściciele mają dostęp do swoich cyfrowych pieniędzy za pomocą aplikacji lub specjalnej strony internetowej.

CBDC w największych gospodarkach świata

CBDC podzielą los Petro, czyli waluty cyfrowej emitowanej przez Wenezuelę. Cyfrowy pieniądz, który może być umieszczony w smartfonie, w cyfrowym portfelu, jest de facto nową formą banknotu. Zamiast znaku wodnego ma kryptograficzne zabezpieczenie autentyczności, zaś zamiast emitenta – algorytm odpowiadający za tworzenie cyfrowych pieniędzy w zależności od zaangażowanych w to mocy obliczeniowych. Zamiast izby rozliczeniowej, która archiwizuje wszystkie transakcje, jest blockchain, czyli technologia, która pozwala prowadzić zdecentralizowaną „księgę transakcji”. Wprowadzenie CBDC wymaga odpowiedniej infrastruktury i technologii, dlatego wiele krajów na całym świecie prowadzi badania i eksperymenty z tą formą waluty cyfrowej.

More in cbdc – central bank digital currency

Oczywiście jest kilka rodzajów portfeli, a im wyższy rodzaj portfela tym wyższe są te limity, ale i wyższy poziom kontroli przez państwo. Oznacza to, że osoby bogatsze będą podlegały bardziej restrykcyjnym wymogom informacyjnym. Więcej na temat CBDC w wersji cyfrowej waluty z datą ważności (tzw. pieniądza czasowego) napisałem w bardzo już popularnym odcinku tego bloga pt. 8 powodów, dlaczego cyfrowy pieniądz z datą ważności to bardzo niebezpieczne rozwiązanie” – czytaj. Zdaje się, że gotówka w wielu rejonach świata jest w odwrocie. Wydaje się też, że tempo zamykania placówek przez banki oraz likwidowanie bankomatów znacznie przyspiesza.

CBDC należy traktować jako dobro publiczne, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania i posiadania. Podstawowym dylematem banków centralnych jest, jakiego rodzaju CBDC wyemitować, aby przyniosło maksymalnie dużo korzyści i jak najmniej zakłóceń. Nie budzi żadnych wątpliwości, że w każdym przypadku konieczne będzie stworzenie przejrzystych ram prawnych dla wprowadzenia i dalszego funkcjonowania CBDC w poszczególnych jurysdykcjach. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów, niektóre banki centralne współpracują ze sobą oraz z BIS w celu opracowania fundamentalnych zasad emisji CBDC oraz podstawowych cech przyszłych systemów płatności dla CBDC. CBDC to nowa forma pieniądza banku centralnego, odmienna od gotówki i pieniądza dostępnego dla wybranych podmiotów (głównie banków) na rachunkach prowadzonych w banku centralnym.

W przypadku innych państw, również dalece zaawansowanych w przygotowaniach, perspektywa wprowadzenia CBDC jest zdecydowanie dłuższa (np. w Szwecji – do pięciu lat). Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla rządzących, którzy chcą sztucznie zwiększyć popyt konsumpcyjny, a tym samym rzekomo przyspieszyć rozwój gospodarczy (i w efekcie inflację), a tak naprawdę zdewaluować swój dług . Jak na razie z pojęciem CBDC zetknął się pewnie mniej niż 1% populacji świata, a i to raczej spośród ludzi aktywnie interesujących się ekonomią i nowymi technologiami.

Stablecoiny są szczególnym rodzajem prywatnej kryptowaluty o ustabilizowanej wartości, która jest powiązana z inną walutą, towarem lub instrumentem finansowym w celu utrzymania względnie stabilnej ceny. W odróżnieniu od zdecentralizowanych kryptowalut, CBDC są emitowane i obsługiwane przez państwo. Można zauważyć, że wiele krajów na całym świecie jest jeszcze w fazie badawczo-rozwojowej w zakresie CBDC, a tylko nieliczne zaczęły wprowadzać swoje cyfrowe waluty. Z tego powodu trudno jest jednoznacznie określić, kiedy CBDC zostanie wprowadzone w Polsce. Wszystko zależy od wyników badań i analiz oraz decyzji, jakie podejmie Narodowy Bank Polski. Przeciwnicy marginalizacji gotówki widzą w CBDC pierwszy
etap eliminacji banknotów i monet.

Co to jest DeFi? Blockchain jako podstawa usług finansowych. Czy tradycyjne finanse muszą się bać?

Wprowadzenie CBDC będzie miało liczne konsekwencje z punktu widzenia społeczeństwa i sektora bankowego, które będą dotyczyły źródeł finansowania podejmowanych przedsięwzięć. Może dojść do zmarginalizowania znaczenia santa rally wysyła rynek nas, aby nagrać wysoko depozytów, co pociągnie za sobą zwiększenie znaczenie emisji papierów wartościowych określonego rodzaju. To narzędzie polityki pieniężnej, jakim już dziś posługują się banki centralne na całym świecie.

Ekonomiczne zagrożenia związane z CBDC

Pranie pieniędzy jest ogromnym problemem na całym świecie. Niestety, podczas gdy kryptowaluty oznaczają tańsze, szybsze transakcje międzynarodowe, wspierają one również… Najszybciej prace przebiegają w krajach rozwijających się. Spośród krajów ważne momenty szkolenia przedsiębiorcy G20 tylko mniej niż połowa prowadzi intensywne działania. Wynika to z faktu istnienia dużego sektora bankowego i możliwych jego zakłóceń, powodowanych wprowadzeniem tej waluty. Kiedy zatem można spodziewać się CBDC w transakcjach detalicznych?

Europejski
Bank Centralny zaprezentował koncepcję działania takiego systemu, pokazując
przy okazji kilka trudnych technicznych kwestii związanych z budową odpowiednio
bezpiecznego rozwiązania. W codziennych rozliczeniach korzystamy dziś z kilku rodzajów
pieniądza. Monopol na jego emisję ma
bank centralny (w Polsce – NBP).

Warto dodać, że w krajach takich jak Bahamy, Nigeria czy Kambodża pieniądz w formie CBDC już funkcjonuje. Powyższe kraje pokazały, że Central Bank Digital Currency zwiększa dostępność do usług bankowych dla wszystkich obywateli kraju. Nawet osoby ubogie, które wcześniej nie posiadały kont bankowych, otrzymując dostęp do rachunku w banku centralnym, zostały włączone do obrotu gospodarczego. CBDC to efekt rozwoju technologicznego i nieunikniona konsekwencja popularności kryptowalut.